V Harryho piatom ročníku sa stretli Sirius, Severus a Harry u Dumbledora v pracovni, aby sa dozvedeli pravdu o Proroctve a tiež o spôsobe, ako poraziť Voldemorta. Horcruxy existovali len s tou výnimkou, že Harry horcruxom nebol. Následne medzi sebou uzavreli Neporušiteľné sľuby, v ktorých sa postupne Severus zaviazal, že Harryho v prípade Dumbledorovej smrti povedie, pretože vedel o horcruxoch všetko, Harry sa zaviazal, že Severusa nasledovať bude a Sirius sa zaviazal, že im brániť nebude.
Krátko po Vianociach toho istého roku Dumbledore skutočne umrel a Harry bez toho, aby čokoľvek povedal priateľom, odišiel so Severusom. Vojna začala, Grimmauldovo námestie už nebolo bezpečné, všetci sa museli začať skrývať alebo priamo bojovať.
Poviedka v apokalyptickom duchu začína práve na konci vojny, ktorá trvala dlhých osem rokov. Nielen čarodejnícky svet v Anglicku bol rozvrátený, vojna zasiahla aj do sveta. Veľa čarodejníkov umrelo. Mnohí prišli o domovy alebo sa utiekli skryť. A tí, čo bojovali a prežili, majú svoje traumy.
Platí to ako o Minerve McGonagallovej, ktorá sa vrátila, aby sa stala riaditeľkou Rokfortu. O Hermione Grangerovej, ktorá pred koncom vojny utiekla do Španielska a snažila sa čarodejnícky svet vytesniť z myšlienok. O Ginny Weasleyovej, ktorú nasilu ukryli v Amerike bez prútika. A samozrejme aj o Harrym Potterovi a Severusovi Snapovi.
Dokážu sa všetci popasovať so svojimi traumami? Vysporiadajú sa so svojimi kostlivcami v skriniach? Spomenú si, akými ľuďmi boli pred vojnou a podarí sa im priblížiť k svojim charakterom?
Naučia sa smiať? A milovať?

ŽÁNER: AU, romantika, psychologické,
OBDOBIE: po boji

POSTAVY: Harry, Hermiona, Ginny, Severus, Minerva
PÁR: Harry/ Ginny, Hermiona/Severus

RATING: 15+