Príbeh začína na konci Harryho prvého ročníka. Jeho príbuzní sú po smrti, jeho novým poručníkom sa stáva Albus Dumbledore. Ten ale nie je stavaný k tomu, aby vychovával malého chlapca a tak sa dohodne s rodinou Weasleyových. Harry tým pádom získava novú rodinu a veľmi túži po tom, aby ho prijali do rodiny úplne všetci a rovnako ho mali všetci aj radi, vrátane Percyho.

Najviac starostí mu ale robí vybudovanie si vzťahu so svojou novou sestrou. Nechápe a nerozumie jej odťažitému správaniu. Mylne predpokladá, že ho tam Ginny nechce a ani by sa jej nedivil. Dievča v jej situácii zrejme po siedmom bratovi túži úplne najmenej.

Na druhej strane je Ginny úplne zdesená z faktu, že jej hrdina, do ktorého je detsky zamilovaná, má bývať s nimi, dokonca má mať izbu oproti tej jej. Veľmi rýchlo ale zisťuje, že Harry je možno hrdina… nie, určite je hrdina… ale určite nie ten jej vysnívaný hrdina na bielom koni, ktorý za ňou pricvála, aby si ju odviedol preč.

Skôr, než by si to obe deti stihli nejakým spôsobom vysvetliť, odchádzajú na Rokfort. Ginny je čím ďalej tým viac pod vplyvom denníka a Harry má starosti s tým, že ho všetci považujú za Slizolinovho dediča.

Ginny ale naberie odvahu priznať sa Harrymu a Ronovi oveľa skôr. Už ďalej nechce páchať zlé veci a vôbec netúži po tom, aby zabila Harryho. A on musí Toma zastaviť, aby prestal Ginny ovládať.

Obe deti sa vydajú do Tajomnej komnaty preto, aby si pomohli. A tam sa, okrem zabitia baziliska a zničenia denníka, nehovoriac o záchrane oboch detí stáva ešte niečo veľmi dôležité, čo ovplyvní celý ďalší priebeh poviedky…

ŽÁNER: prepis originálu, soulbond, dobrodružné, romantika

OBDOBIE: 1.-2. ročník

POSTAVY: originálne + vlastné